Нацрада передумала карати «Інтер» і «1+1» за показ радянських фільмів з акторами з «чорного списку»

. Опубликовано в Новости за 2018г

11 липня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення вирішила зняти з розгляду питання результатів перевірок телеканалів «Інтер» і «1+1» та призначення перевірок СТБ і «1+1» щодо показу фільмів за участі фігурантів Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.

Нацрада планувала ще 17 травня розглянути результати перевірки «1+1» щодо показу «Службового роману», а «Інтера» – щодо показу восьми радянських фільмів. Проекти рішень передбачали оголосити обом каналам попередження (хоча для «Інтера» це б уже було повторне порушення і мав би бути штраф у розмірі 10% ліцензійного збору). Також Нацрада планувала призначити позапланову перевірку СТБ щодо показу «Службового роману».

17 травня результати перевірок «Інтера» і «1+1» перенесли, тоді як кабельному телеканалу «Воля Cine+ Mix» оголосили попередження за чотири фільми. А 24 травня Нацрада не змогла зібрати кворум для проведення засідання. Відтоді майже два місяці кворуму не було.

11 липня Нацрада спершу розглянула питання продовження цифрових ліцензій телеканалів «Інтер» і «1+1», а потім перейшла до перевірок щодо радянських фільмів.

Член Нацради Сергій Костинський сказав, що порушення зафіксовано, але розгляд цих питань уже неактуальний, тому що телеканалам продовжили ліцензії, їхні нові ліцензії матимуть нові номери, а записувати санкції до старих ліцензій, строк дії яких завершується, немає сенсу.

Член Нацради Олег Черниш не погодився з таким поясненням логіки дій Нацради. Судячи з його слів, члени Нацради домовилися не карати мовників за фільми, показані до 22 березня – саме цього дня Нацрада вперше оголосила попередження «Інтеру» і СТБ за «Іронію долі» та інші фільми. «Давайте будемо чесними, не будемо говорити, що це пов’язано з продовженням ліцензій чи ні. А говорити, що ми домовилися, що 22 березня ми дали меседж галузі, що розцінюємо це як порушення», – сказав пан Черниш.

«Якщо надалі ми будемо фіксувати фільми з акторами з переліку, то будемо призначати перевірку і застосовувати санкції», – пообіцяв пан Костинський.

Члени Нацради взяли до уваги пояснення телеканалів. «1+1» повідомив, що не має намірів більше транслювати «Службовий роман». А «Інтер», хоч і оскаржив попередження Нацради за «Іронію долі» в суді, але після 22 березня припинив показувати радянські фільми з акторами з «чорного списку».

«Інтер» вважає, що має право показувати такі фільми, оскільки керується законом «Про кінематографію», який не забороняє показ фільмів з фігурантами «чорного списку», знятих до 1991 року, і Держкіно видає прокатні посвідчення на такі фільми. Але Нацрада вважає, що телеканали не мають права показувати ці фільми, оскільки керується законом «Про телебачення і радіомовлення», який забороняє трансляцію будь-яких фільмів з фігурантами «чорного списку». Раніше Нацрада звертала увагу на цю колізію в законодавстві.

Нацрада планувала призначити ще одну перевірку «1+1» щодо показу фільму «Службовий роман. Наш час» за участі Івана Охлобистіна. Але до перевірки Нацрада з’ясувала в Держкіно, що у 2016 році Держкіно видало прокатне посвідчення на «авторську версію» цього фільму, з якого студія «Квартал 95» вирізала всі сцени з Охлобистіним, і «1+1» показував саме цю версію. Тож потреба в перевірці відпала.

Сергій Костинський публічно попросив Держкіно регулярно інформувати Нацраду про видані чи відкликані прокатні посвідчення, а не лише у відповідь на запит регулятора.

Тим часом група народних депутатів звернулася до Конституційного суду з поданням щодо неконституційності норм законодавства, які на підставі заборони певної особи забороняють цілий мистецький твір. Про це на засіданні Нацради повідомив народний депутат від «Опозиційного блоку» Юрій Павленко. На думку депутатів, такі статті закону порушують норми Конституції щодо права на інформацію. Пан Павленко нагадав, що в Україні заборонено трансляцію вже близько 600 фільмів і цей перелік постійно поповнюється.

Нагадаємо, 22 березня Нацрада оголосила попередження телеканалам «Інтер» і СТБ за показ радянських фільмів за участі акторів, які внесені до Перелік осіб, що створюють загрозу національній безпеці України. Перевірки «Інтера» та СТБ були призначені 11 січня за зверненнями громадян Ковбика, Корнєєва та Служби безпеки України.

Телеканали СТБ та «Інтер» вирішили оскаржувати рішення Нацради в суді. Водночас «Інтер» заявив, що поки утримається від показу таких фільмів.

Крім цього, Нацрада призначила «Інтеру» ще три позапланові перевірки через показ радянських фільмів з особами з «чорного списку» – 25 січня22 лютогота 5 квітня. За повторне порушення телеканалу загрожував штраф у розмірі 10% ліцензійного збору, а на третій раз Нацрада має право звернутися до суду з позовом про анулювання ліцензії.

29 березня Нацрада призначила позапланову перевірку телеканалу «1+1», а 5 квітня – каналу «Воля Cine+ Mix». 17 травня Нацрада оголосила попередження «Воля Cine+ Mix» і перенесла питання «Інтера» і «1+1». 24 травня Нацрада не змогла зібрати кворум.

Раніше Нацрада закликала парламент негайно уточнити норми закону, оскільки в законодавстві є колізія щодо показу радянських фільмів за участі фігурантів з так званого «чорного списку» Мінкульту. «Нема чіткого розуміння, як реагувати на трансляцію радянського фільму, який був створений до 1991 року, за участі особи, що внесена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, і прокатне посвідчення на цей кінематографічний твір не скасоване», – пояснив проблему регулятор у своєму зверненні до Верховної Ради.

Тим часом українські медіагрупи (крім «Інтер Медіа Груп») розробили і передали главі уряду проект постанови про порядок складання Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці. «Інтер Медіа Груп» має окрему принципову позицію з цих питань. А група «1+1 медіа» підтримала спільну ініціативу, але також виступила з окремою заявою, що державні органи мають найближчим часом або впровадити чіткі критерії складання цього переліку, або скасувати «чорні списки» як такі.

 

http://detector.media

Наши друзья и партнеры

  • timlogo
  • ASTRO Strobel
  • АКТР
  • Mediasat
  • ДЕПС Украина
  • WISI
  • Технологии сетей