Національна рада почала процес затвердження нормативно-правових актів, які впроваджують механізм реалізації Закону України «Про медіа»

. Опубліковано в Новини за 2023р

Національна рада на засіданні 18 травня після громадського обговорення затвердила 11 нормативно-правових актів, які були розроблені на виконання Закону України «Про медіа». Вони дають регуляторові механізми для втілення Закону на практиці і затверджують необхідні форми документів. Тепер медіарегулятор розпочне ліцензування і реєстрацію суб’єктів у сфері медіа, а також інші процедури, передбачені Законом. Про основні рішення, ухвалені на засіданні, – далі.

 
На початку засідання член Національної ради Максим Онопрієнко звернув увагу медіа на необхідність дотримуватися правил мовлення у дні пам’яті. Моніторинг регулятора, проведений 14 травня – у День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни – показав, що не всі лінійні аудіовізуальні медіа дотримувалися цих правил.Закон України «Про медіа» визначає, що правила мовлення у дні пам’яті будуть розроблені Національною радою разом з органом співрегулювання. Водночас він передбачає, що Національна рада до затвердження таких положень керується виключно нормами цього Закону з урахуванням попередньої практики застосування аналогічних норм законодавства. Тому моніторинг був проведений на основі Правил ведення мовлення телерадіоорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. Національна рада відреагує на цей моніторинг відповідними заходами реагування, що передбачено чинним законодавством, зауважив Максим Онопрієнко.Затверджені нормативно-правові акти стосуються питань, що першочергово виникатимуть у суб’єктів медіагалузі, – особливостей ліцензування і реєстрації суб’єктів у сфері медіа та іноземних лінійних медіа, розрахунку ліцензійного збору та плати за внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа, процедури застосування заходів реагування за грубі порушення в період дії воєнного стану, подання відомостей про структуру власності тощо.
Національна рада ретельно вивчила всі подані для обговорення пропозиції і зауваження, повідомив член Національної ради Олександр Бурмагін.«Ми як регулятор максимально намагалися і будемо намагатися забезпечити інклюзивність, прозорість цих процесів і залучення усіх зацікавлених осіб до такої розробки», – сказав він.Олександр Бурмагін розповів про процедуру, за якою відбувається обговорення усіх нормативно-правових актів. Спершу упродовж місяця (за Законом можливий більш тривалий період) Національна рада збирає пропозиції і зауваження від зацікавлених сторін. Далі їх обговорюють у структурних підрозділах регулятора. Наступним кроком відбуваються зустрічі й обговорення із професійними об’єднаннями, асоціаціями, зацікавленими стейкхолдерами. Таким чином, відбувається і внутрішня і зовнішня комунікація. Після того медіарегулятор проводить загальну зустріч з усіма суб’єктами, які вносили свої пропозиції до проєктів актів. За результатами зустрічі готується зведений документ для членів Національної ради для ознайомлення, і на засіданні у кожного члена медіарегулятора є можливість запропонувати ті чи інші зміни, висловити зауваження.Після затвердження усіх нормативно-правових актів також буде опубліковано звіт – узагальнену таблицю про всі пропозиції і суб’єктів, які подавали зауваження, враховані вони чи ні, а також аргументування у разі відхилення пропозицій.Олександр Бурмагін зауважив, що всі інші нормативно-правові акти, які Національна рада розглядатиме пізніше, будуть рухатися за таким алгоритмом.Він закликав усі зацікавлені сторони, суб’єктів у сфері медіа бути активними, долучатися до обговорення, адже воно допомагає зробити акти кращими. Зараз триває обговорення інших нормативно-правових актів, і Національна рада працює над наступними документами, які згодом будуть винесені на обговорення громадськості.Отже, були затверджені такі документи:
 • Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану;
 • Порядок подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо ліцензування суб’єктів у сфері медіа;
 • Методика розрахунку ліцензійного збору та плати за внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа;
 • Порядок подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо реєстрації суб’єктів у сфері медіа;
 • Порядок подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяви щодо реєстрації іноземних лінійних медіа;
 • Положення про особливості процедури застосування до суб’єктів у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану заходів реагування за грубі порушення вимог законодавства;
 • Форми відомостей про структуру власності;
 • Порядок замовлення розрахунків щодо можливості та умов користування викласти в новій редакції радіочастотним спектром для потреб мовлення, у тому числі для потреб тимчасового мовлення, з метою створення каналів мовлення та/або ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мереж.
 • Порядок ведення Реєстру суб’єктів у сфері медіа;
 • Види форматів лінійних аудіовізуальних медіа;
 • Порядок проведення конференцій громадських об’єднань та асоціацій, обрання членів Наглядової ради акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та припинення їхніх повноважень.
Усі затверджені нормативно-правові акти будуть розміщені на сайті Національної ради в розділі Нормативно-правові акти Національної ради. Одразу після їх оприлюднення суб’єкти у сфері медіа можуть звертатися до медіарегулятора із заявами про реєстрацію, наголосив перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль.Члени регуляторного органу не розглянули 3 проєкти нормативно-правових актів, які потребують подальшого обговорення зі стейкхолдерами. Після його проведення ці документи будуть розглянуті на засіданні Національної ради. Це:
 • Порядок здійснення офіційного моніторингу та проведення перевірок суб’єктів у сфері медіа;
 • Перелік подій значного суспільного інтересу;
 • Порядок видачі та анулювання дозволів на тимчасове мовлення на територіях з особливим режимом мовлення.
Також Національна рада погодила без зауважень низку проєктів актів Кабінету Міністрів України, серед яких проєкт постанови, розроблений для приведення постанов Уряду у відповідність до Закону України «Про медіа». 
Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1038», яка регулює умови оплати праці журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, погоджено із зауваженнями. Вони полягають у тому, що Національна рада зможе надавати довідку стосовно засновника (співзасновника) комунальних суб’єктів у сфері аудіовізуальних медіа з 15 грудня 1994 року, а також інших суб’єктів у сфері медіа з 31 березня 2023 р. лише у разі наявності такої інформації, оскільки Реєстр суб’єктів у сфері медіа містить тільки актуальні відомості.
До складу Робочої групи з актуальних питань діяльності провайдерів аудіовізуальних сервісів внесено зміни у зв’язку зі зверненнями компаній.
Так, Телекомунікаційна палата України і ТОВ «ДатаГруп Медіа» змінили своє представництво в робочій групі. Вони делегували Марину Пригорницьку і Анну Новак відповідно. ТОВ «Космонова Бродкаст» у робочій групі представлятиме Максим Кравчук.
Медіарегулятор скасував своє рішення від 23 березня цього року № 227 «Про заяву ТРК «Одеса-Плюс» у вигляді ТОВ, м. Одеса, оскільки компанія вчасно не внесла плату за внесення змін щодо переоформлення ліцензії на мовлення.
 
 

Наші друзі та партнери

 • timlogo
 • ASTRO Strobel
 • Mediasat
 • ДЕПС Украина
 • WISI
 • Технологии сетей